Z wizytą w Kozłówce.

Niewielka Kozłówka to miejsce wyjątkowo chętnie odwiedzane przez turystów. Miłośnicy pięknej architektury oraz historii bez wątpienia miło spędzą tu czas, a lokalne atrakcje są w stanie spełnić ich wysokie oczekiwania. Co zatem warto zobaczyć w czasie wycieczki po tej części Lubelszczyzny? Kozłówka to przede wszystkim wspaniały zespół parkowo-pałacowy, w którego murach mieści się obecnie Muzeum Zamoyskich.

Muzeum Zamoyskich

Wizyta w tym muzeum to wyjątkowa szansa na zapoznanie się z wystrojem wnętrz tej pięknej rezydencji magnackiej oraz licznymi pamiątkami pozostawionymi po jej właścicielach. Piękne meble, wozownia oraz wspaniały park to atrakcje, którym trudno się oprzeć. Warto pamiętać, że sam pałac jest uznawany za jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w całej Polsce. Swą obecną formę zyskał on na przełomie XIX i XX wieku. W tym czasie również w pałacowych wnętrzach zaczęto gromadzić najcenniejsze pamiątki związane z rodziną Zamoyskich. Liczne portrety i wspaniałe meble są tu dziś największą atrakcją. Turyści bardzo chętnie odwiedzają też wozownię, w której można podziwiać niezwykłą kolekcję zabytkowych pojazdów.

Na terenie dawnej powozowni czeka kolejna niezwykła atrakcja, dzięki której Kozłówka stała się miejscem znanym i bardzo chętnie odwiedzanym. To Galeria Socrealizmu, w której można zapoznać się ze znanymi dziełami totalitarnej sztuki. Prezentowane tu dzieła powstały w latach1949-1956 i pozwalają w ciekawy sposób zapoznać się z realiami powojennej Polski. Inną ciekawostką jest wystawa pomników z czasów komunistycznych, które w latach 90. XX wieku były zdejmowane jako symbol odejścia od dawnych czasów i polityki PRL-u. Dziś ich kolekcja prezentowana w Kozłówce pozwala na zapoznanie się z najnowszą historią Polski, która – choć trudna – może okazać się bardzo ciekawa dla tych, którzy chętnie urządzają wycieczki śladami przeszłości.